Dendrobium crispilinguum

Cribb
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Dendrobiinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium crispilinguum

Występowanie:

Papua Nowa Gwinea łącznie z obszarem Zachodniego Pogórza, Chimbu, Wschodnie Pogórze oraz Prowincje Enga i Morobe. Rośliny występują w górskich lasach deszczowych na wysokościach 1100-1600 m, ale w Prowincji Enga spotyka się je nawet na wysokości 1800 m. 

Klimat:

Skrajne zarejestrowane temperatury to 32°C i 7°C.
Średnia wilgotność 70% przez cały rok.
Opady deszczu wahają się od 51 mm w grudniu i styczniu do 250 mm przez całe lato i jesień.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,4/14,3°C w styczniu do 27,1/16,0°C w lipcu.
Okres kwitnienia: od sierpnia do listopada.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. Rośliny mogą czasem kwitnąć wiosną. Stały ruch powietrza wokół korzeni ma krytyczne znaczenie dla zdrowia rośliny. Kanadyjczycy podają, że ich rośliny kwitną w sierpniu/wrześniu.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to duży, prosty, epifit sympodialny osiągający 90-200 cm wysokości.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają zwykle 90 cm długości, rzadko 200 cm. Wysmukłe, trzcinowate pseudobulwy są nieco rozdęte przy podstawie. Gdy są suche, zmieniają barwę na pomarańczową.

Liście:

8-10 na szczycie każdego nowego przyrostu. Liście mają 8-13 cm długości, są owalno-lancetowate i wydłużone, skórzaste i lekko wyprostowane.

Kwiatostan:

Kwiatostan osiąga 41 cm długości. Liczne lekko wyprostowane lub rozpostarte kwiatostany wyrastają z podstawy liści górnych węzłów.

Kwiaty:

18-20 w każdym kwiatostanie. Wysmukłe kwiaty mają 4 cm średnicy. Płatki obu okółków są kremowe, żółtawe lub zielonkawo-białe. Płatki okółka wewnętrznego są 1-3-krotnie skręcone. Warżka jest biała lub zielonkawa i mocno podbarwiona na fioletowo lub purpurowo. Środkowa działka warżki jest pofalowana i postrzępiona na brzegach, ma 5 grzbietów na centralnym zgrubieniu. Trójklapowa warżka nie jest zakrzywiona.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Podobna w ciągu całego roku - średnie temperatury dnia 25-27°C, średnie temperatury nocy 14-17°C, z amplitudą wahań dobowych 10-12°C.

Światło:

25000-30000 luksów.

Podlewanie:

Opady deszczu są umiarkowane, a nawet obfite przez prawie cały rok, z 3-miesięcznym nieco suchszym okresem zimy. Podłoże uprawianych rośliny powinno być wilgotne, ale nie rozmokłe. Okazjonalne poranne spryskiwanie jest bardzo korzystne, zwłaszcza w okresie jasnej, słonecznej pogody.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawozić należy przez cały rok (raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie), stosując zrównoważony nawóz.

Podłoże:

Rośliny dobrze rosną zamocowane na kawałkach paproci drzewiastej lub korka, o ile potrafimy im zapewnić wysoką wilgotność, ale w okresie lata wymaga to codziennego podlewania. Jeżeli rośliny są uprawiane w doniczkach, można stosować dowolne, luźne, szybko przesychające podłoże. Przesadzanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni.

Wilgotność powietrza:

70-75% od lata do jesieni, zmniejsza się do 65-70% zimą i wiosną. Rośliny wymagają stałego, silnego ruchu powietrza.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki temperaturowe powinny być utrzymywane przez cały rok. W naturalnym siedlisku poziom zimowych deszczów jest nieco niższy, ale stale występują tam mgły, rosa i wilgoć pochodząca z niskich chmur. Podlewanie zimą powinno się w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w warunkach krótkiego, ciemniejszego dnia, typowych dla wyższych szerokości geograficznych. W takich warunkach rośliny powinny być nieco przesuszane, ale nigdy nie mogą być zupełnie suche. W środowisku naturalnym najjaśniejsze dni występują w zimie.